Geen wifi, wel verbinding: het park om de hoek is dé reisbestemming van deze zomer. De Buurtcamping in je eigen buurtpark zorgt voor een groter thuisgevoel en actievere buurten.
Kamperen in het park om de hoek? Deze zomer kun je weer genieten van de gezellige en verbindende sfeer op een van de 65 Buurtcampings, verspreid over het hele land. Stel je voor: een plek onder de sterren, waar je samen met buurtbewoners kookt, plezier maakt, verhalen deelt en waar nieuwe vriendschappen ontstaan. De Buurtcamping biedt een fijne manier om echt contact te maken in een tijd waarin de samenleving soms wat verder uit elkaar lijkt te groeien. Wat blijkt? De cijfers laten zien dat het werkt: maar liefst de helft van de kampeerders heeft na het weekend beter contact met de buren en twee op de vijf voelen zich minder alleen in de buurt.* Een driedaagse pop-up camping voor en door buurtbewoners, die zorgt voor sterkere, hechtere buurten.
Even offline de verbinding opzoeken
In een wereld waarin veel mensen polarisatie en verharding ervaren, wordt sociale samenhang steeds belangrijker. Het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) wijst erop dat, hoewel de sociale cohesie in Nederland relatief stabiel blijft, er steeds meer afstand ontstaat tussen verschillende groepen. Verbinding is dus geen vanzelfsprekendheid – het vraagt om actie en aandacht.** En dat is precies wat stichting De Buurt doet: buurtbewoners actief betrekken bij het versterken van onderlinge relaties en gemeenschappelijke doelen.
Kamperen met impact
Wat als we zeggen dat je met een beetje kamperen een groot verschil kunt maken? Dat is precies wat de Buurtcampings sinds 2013 doen! Deze zomer kun je weer het echte vakantiegevoel ervaren, maar dan lekker dichtbij huis. Sinds 2013 zorgt de Buurtcamping voor de perfecte mix van ontspanning en verbinding. Tijdens de vorige editie in 2024 vonden maar liefst 448.930 ontmoetingen plaats tussen 12.765 bezoekers op 59 campings. En de impact reikt verder dan dat: volgens het jaarlijkse onderzoek voelt 41% van de kampeerders zich na de Buurtcamping minder alleen in de buurt, een mooie stijging ten opzichte van voorgaande jaren. Bovendien heeft bijna de helft van de buurtbewoners (49%) na de camping betere contacten met hun buren. Ruim 1 op de 3 kampeerders helpt nu vaker hun buren – een flinke groei in vergelijking met vorig jaar, toen dit respectievelijk 20% en 11% was.*
Maarten Hupkes, directeur-bestuurder van Stichting De Buurt: “De Buurtcamping is er voor iedereen. Of je nu alleen komt, met kinderen of met je partner. Sommige Buurtcampings bestaan al meer dan 10 jaar en iedere camping zorgt ervoor dat alle mensen zich welkom voelen. Dat sterke ‘wij-gevoel’ is in deze tijd, met zoveel (geo)politieke spanningen, ontzettend belangrijk.”
Van je eigen bubbel naar een vakantiebubbel
Al 12 zomers lang verandert Nederland in een vrolijk kampeerparadijs. Van de grote steden tot de rustigere dorpen, buren komen samen om vakantie te vieren met steun van een groeiende groep vrijwilligers en partners zoals Univé Buurtfonds en de Nationale Postcode Loterij. Of je nu een kletskous, lekkerbek, podiumbeest, stille genieter of vrolijke wervelwind bent, op iedere Buurtcamping van Middelburg tot Groningen is er altijd iets te beleven. Van muziekbingo tot stormbaan, van kookworkshops tot een campingband – het draait allemaal om plezier en verbinding. De vrijwilligers, oftewel Buurtmakers, zorgen ervoor dat alles van begin tot eind soepel verloopt: van het regelen van de afwasplekken tot het zorgen voor voldoende toiletten en vooral het creëren van een sfeer waarin iedereen zich welkom voelt, ongeacht je achtergrond of portemonnee.
“De kracht van de Buurtcamping zit voor mij in het samenbrengen van mensen en met name als ze zelden of nog nooit hebben gekampeerd. Zoals een moeder die me vooraf mailde en belde, omdat ze zich afvroeg of kamperen wel iets voor haar en haar zoontje was. Ze kende het niet, twijfelde of het veilig was en stond met knikkende knieën in het park. Maar ze bleven het hele weekend, deden mee aan activiteiten en legden nieuwe contacten. Ontzettend stoer dat iemand zo uit haar comfortzone durft te stappen en prachtig om te zien dat het dan ook echt werkt”, aldus Adinda de Kousemaeker, Campingbeheerder Nieuwegein.
Het Buurtcamping seizoen is eind mei afgetrapt met de eerste camping in Helmond. Vanaf 27 juni t/m 14 september vinden de meeste campings door het hele land plaats. Kijk op www.debuurtcamping.nl voor een volledig overzicht van alle 65 campings.
De Buurtcamping wordt naast Univé Buurtfonds en Nationale Postcode Loterij mede mogelijk gemaakt door VSB Fonds, Oranje Fonds, ASML, Booking.com en ConclusionConsulting.
Bronnen:
* Representatief kwantitatief impactonderzoek door De Buurt (2023 en 2024) op basis van eerdere onderzoeken door onafhankelijk onderzoeksbureau Cigarbox (2022).
** Sociaal Cultureel Planbureau (2024)