Småland zet dit vakantieseizoen volop in op kampeerders uit Nederland. De Zuid-Zweedse regio is een populaire bestemming en die populariteit neemt ieder jaar toe.
Dat resulteerde in 2024 in een recordjaar: nooit eerder overnachten zoveel Nederlanders in de regio. Vooral kamperen is populair. Ook voor campings in Småland was 2024 daarmee een recordjaar: bijna 70% van alle toeristische overnachtingen vanuit Nederland in Småland vindt plaats op een camping.
In sommige delen van Småland ligt dat cijfer zelfs nog hoger: in Kronoberg zelfs 82% en rondom Tingsryds wordt 90% van de Nederlandse overnachtingen doorgebracht op een camping. Daarmee zijn Nederlandse kampeerders van groot belang, vooral voor kleinschalige campings in de regio. De aantrekkingskracht van kamperen in Småland op de Nederlander zit ‘m vooral in wat hij in eigen land minder vindt: rust, ruimte en ongerepte natuur. Ook de grote trekpleisters als activiteiten rondom Pippi Langkous en auteur Astrid Lindgren, het eiland Öland, het Zweeds design in Glasriket, Möbelriket en het IKEA Museum en de elandenparken trekken veel bezoekers.
Åsnen/Robin Visser
Campingaanbod breidt seizoenen uit
Kamperen in Småland is aantrekkelijk gedurende het hele seizoen, van mei tot en met oktober. Naast het drukke zomerseizoen neemt ook de belangstelling voor kamperen in de herfst sterk toe. Steeds meer Nederlanders ontdekken het naseizoen met zijn gouden bossen, stille meren en lokale culinaire specialiteiten. Steeds meer campings blijven langer open, waardoor kampeerders ook buiten het hoogseizoen optimaal kunnen genieten van dit deel van Zweden.
Kamperen in Småland betekent de natuur van dichtbij leren kennen. Er zijn meer dan 60 campings in de regio, variërend van luxe resorts met veel voorzieningen tot eenvoudige back-to-basic-campings zonder elektriciteit en water. Campings als Hätteboda, Getnö Lake, Böda Sand, Västervik Resort en Grännastrandens Camping laten duidelijk zien hoe divers kamperen in Småland is: vlakbij een stad, midden in de archipel met z’n duizenden eilandjes, bij uitgestrekte natuurgebieden of helemaal ‘in the middle of nowhere’. Met name natuurcampings zijn populair, dankzij hun kleinschalige karakter en unieke locaties aan meren, in bossen of nabij natuurgebieden.
De vrijheid van de natuur
Wie van de natuur wil genieten, kan in Zweden gebruikmaken van het unieke allemansrätten, het allemansrecht. Dit recht geeft iedereen de vrijheid om vrij door de natuur te wandelen, fietsen, kanoën en bessen en cantharellen te plukken, mits met respect en zorg voor de omgeving. Dat maakt Zweden, en zeker Småland, extra aantrekkelijk voor natuurliefhebbers.
De populariteit van kamperen blijkt ook uit het online zoekgedrag van de Nederlander: maar liefst 38% van de Google-zoekopdrachten over Småland gaat specifiek over kamperen. Nederlandse reizigers waarderen de combinatie van actieve buitenvakanties, rijke cultuur en goede bereikbaarheid van Småland.
De vele natuurcampings in Småland/Cornelia Hoglind
Speciaal kampeeraanbod Scandlines
Ook ferrymaatschappij Scandlines haakt in op de populariteit van de kampeerder. Met Scandlines reis je snel, flexibel en duurzaam naar Scandinavië. Stap aan boord van de klimaatvriendelijke hybride veerboten en geniet van de ultieme pitstop onderweg. Scandlines heeft in 2025 extra goed nieuws voor kampeerders. Dit jaar biedt Scandlines extra voordelige tickets voor campers en grote kampeerwagens. Boek online en kies voor een overtocht tussen 20:00 en 06:00 uur om tot 70% korting te krijgen op je ticket.